Cocktail

Poznávací zájezdy Asie – co si nenechat ujít, aneb mapa unikátních zážitků

Jízda na slonech, potápění ke korálům, plavba po řece mezi vápencovými homolemi, návštěva starodávných chrámů a památek, v jejichž zdech se psala historie. Unikátní příroda, neuvěřitelné výtvory lidských rukou. Vítejte v Asii, na kontinentu, kde je možné téměř cokoli, a pojďte se s námi podívat na to nej, co tady můžete vidět, zažít, vyzkoušet…

Přejděte most přes řeku Kwai!

Píše se rok 1957 a padá poslední klapka slavného filmu Most přes řeku Kwai, v něm se mostní konstrukce po výbuchu řítí k zemi. Také vám vždycky vrtalo hlavou, jak to bylo doopravdy? Most přes řeku Kwai skutečně existuje a je oblíbeným místem turistů, nicméně filmová zápletka je čirou fikcí.

Skutečný most přes řeku Kwai leží kousek od městečka Kanchanaburi na jihovýchodě Thajska a vznikl v letech 1942 až 1943. Nutno podotknout, že jeho historie je stejně krvavá, jako ve filmu. Most totiž za druhé světové války byl součástí „Železnice smrti“, při jejíž výstavbě zemřeli desítky tisíc zajatců. Byla to obrovská daň za 415 kilometrů železnice, která spojovala Thajsko s Barmou.

Dnes je možné po mostě z černé oceli přejít, popřípadě přejet výletním vláčkem, kde vám průvodce krvavou historii odvypráví. Podél mostu také funguje celá řada obchůdků se suvenýry. Ty jen dokazují, jak podnikavého mají Thajci ducha.

Navštivte luxusní Burj al Arab!

Stavba začala v roce 1994 a 1. prosince 1999 se slavnostně otevíral – Burj al Arab, nejluxusnější hotel planety. Jen kvůli němu létají do Emirátů a hlavně Dubaje tisíce turistů. Hotel, který se jako jediný na světě, pyšní sedmi hvězdičkami, pořádá do svých extrémně luxusních útrob komentované prohlídky.

Nic vám samozřejmě ale nebrání v tom, abyste se tu ubytovali. Jen plátkového zlata bylo použito asi 10000 metrů čtverečních. Odborníci odhadují, že ani při extrémně vysokých cenách za ubytování se náklady na stavbu nikdy nevrátí – hotel na umělém ostrově nedaleko pláže Jumeniah totiž stál v přepočtu asi jeden a půl miliardy dolarů. Mimochodem – má i ve výšce nad hladinou svůj vlastní heliport, na které kdysi odehrál exhibiční zápas Roger Federer.

Prozkoumejte podzemní labyrint v Cu Chi!

Sedmdesát kilometrů od vietnamského Saigonu leží labyrint podzemních chodeb. Do historie se zapsal jako labyrint Cu Chi, podle jména nedaleké vesnice. Jde o memento vietnamské války. Právě v těchto prostorech totiž sváděli Američané boj s „neviditelným nepřítelem“. Komplex chodeb má délku asi 200 kilometrů a dosahuje až k hranicím s Kambodžou. Chodby jsou v několika patrech nad sebou a pod zemí byla dokonce i nemocnice, jídelna nebo vrchní velitelství.

Dnes sem vyrážejí turisté při poznávacích zájezdech a pokoušejí svůj strach, když se po čtyřech noří pod zem. Původně byly chodbičky vysoké jen 120 centimetrů a šířka byla třeba pro Evropany naprosto nedostačující, proto jsou dnes některé úseky kvůli turistům rozšířené. I tak ale není pobyt pod zemí nic pro slabé povahy a fakt, že vietnamští bojovníci strávili pod zemí i několik týdnů způsobuje i dnes mrazení v zádech.

Vydejte se k Velké čínské zdi!

Její délka jí vysloužila pozici nejdelší stavby světa. Velká čínská zeď měří v hlavní ose přes šest tisíc kilometrů, společně s odbočkami se její délka odhaduje na necelých devět tisíc. A dost možná se tato čísla ještě budou měnit, protože v posledních letech několikrát došlo k tomu, že byly v odlehlých oblastech nalezeny další zbytky.

Pokud se ke Zdi vydáte, pak se pokuste vyhnout oblasti Badaling – je sice pravda, že tady je ze´d perfektně zrekonstruovaná, ale zároveň jsou tady mraky turistů. Krásu zdi a čínské krajiny, kterou prochází, si mnohem lépe vychutnáte na nějakém méně frekventovaném místě.

Zeď původně sloužila jako ochrana před Mongoly a od roku 1987 je zapsána na seznamu UNESCO. V nedávném hlasování byla také zvolena jedním ze sedmi divů světa.

Zhlédněte na vlastní oči Taj Mahal!

Ohromný pomník ohromné lásce – to je Taj Mahal, nejslavnější stavba celé Indie. Od roku 1983 je na seznamu UNESCO, patří i mezi nových sedm divů světa. Stavba na památku zesnulé manželky denně láká tisíce turistů. Jejich důvěřivosti tady mnohdy využívají „průvodci“, kteří si za pár slov účtují horentní sumy.

Taj Mahal mění během dne svou barvu – ráno je růžový, v poledne zářivě bílý, za svitu měsíce prý září zlatě. V posledních letech se nicméně potýká se znečištěním, kvůli kterému jeho stěny žloutnou. I tak je ale jeho návštěva vrcholem všech okruhů po Indii.

Partneři

ESO travel

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@poznavaci-zajezdy-asie.cz